top of page

Zodpovědná věda – Open Science, správa výzkumných dat a bezpečnost výzkumu

​Mgr. Tereza Motalová, Ph.D., Mgr. Radomir Sztwiertnia, Mgr. Dominik Voráč, Ph.D.​

 

Uzávěrka přihlášek: 12. 3. 2025

Termín: 25. 3. 2025, 1. 4. 2024

Čas: 15:00-18:00

Maximální počet účastníků: 20

Místo konání: Žižkovo nám. 5, Zasedací místnost proděkanů PdF, č. dveří 3.10

Podmínky pro získání certifikátu o absolvování kurzu: žádná absence z celkového počtu 2 setkání

Počet získaných kreditů: 1

 

Tento kurz bude rozdělen do tří základních bloků:

 

1. Úvod do otevřené vědy a otevřené publikování

Blok se v první části věnuje hlavním východiskům a principům otevřené vědy, dále představuje její pilíře a přínosy tohoto přístupu ve vědecké praxi. V druhé části se účastníci seznámí s různými modely otevřeného přístupu (open access) a otevřenými licencemi (Creative Commons) a také se dozví, jaké výhody a jaká rizika open access přináší. V části věnované odborným časopisům představí kurz různé publikační modely (např. hybridní, plně otevřený nebo diamantový), možnosti open access časopisů na UP a nástroje pro výběr vhodného periodika. Zaměříme se také na téma predátorských a pochybných vydavatelských praktik. Třetí část je věnována publikačním repozitářům. Účastníci získají přehled o jejich typologii, nástrojích a návodech a dozví se o možnostech archivace na UP. Poslední část je zaměřena na podporu otevřeného publikování na UP včetně tématu transformačních smluv Read & Publish.

 

2. Správa výzkumných dat

Tento blok provede účastníky jednotlivými aspekty správy výzkumných dat. V první části kurz představí správu výzkumných dat z pohledu otevřené vědy. V druhé části věnované plánování se účastníci seznámí s životním cyklem dat a plánem správy výzkumných dat (Data Management Plan). Účastníci se dozvědí, proč správu výzkumných dat plánovat a jak se s touto výzvou vypořádat pomocí plánu správy výzkumných dat (DMP) a dostupných nástrojů. Další část se bude věnovat organizaci, uchovávání a ochraně dat, zatímco čtvrtá část uvede účastníky do tématu sdílení výzkumných dat v souladu s principy F.A.I.R., na které se následně kurz jednotlivě zaměří. Na závěr účastníci získají přehled o iniciativě European Open Science Cloud a správě výzkumných dat na UP.

 

3. Bezpečnost výzkumu a prevence protivlivového působení

Tento blok se zaměřuje na ochranu akademického výzkumu v kontextu otevřené vědy a prevenci proti potenciálním vlivům, které mohou ovlivňovat směr nebo výsledky výzkumné činnosti. První část představí princip „as open as possible, as closed as necessary,“ jenž klade důraz na rovnováhu mezi transparentností výzkumu a nutností chránit citlivé informace či data, která by mohla být zneužita. V další části se účastníci seznámí s riziky, která mohou vyplývat z neúmyslného sdílení citlivých informací na konferencích, při spolupráci s externími partner, nebo v rámci projektových výzkumných týmů. Kurz se dále zaměří na roli různých aktérů – akademických partnerů, státních i nestátních subjektů – kteří mohou mít zájem ovlivňovat výzkum ve svůj prospěch. Účastníci se dozvědí, jak mohou různé skupiny ovlivňovat vědecké pracovníky, například skrze grantovou podporu, partnerství nebo přímé interakce na odborných konferencích. Blok představí doporučené postupy a osvědčené bezpečnostní zásady, které akademikům pomohou identifikovat potenciální rizika a chránit integritu svého výzkumu.

 

Pozn.: První setkání se bude věnovat úvodu do open science, open dat a FAIR principům, druhé setkání se zaměří na správu dat a bezpečnost výzkumu.

Mgr. Tereza Motalová, Ph.D., v současné době působí jako metodik správy výzkumných daty v rámci úseku vědy a výzkumu na Univerzitě Palackého v Olomouci (UPOL) a zároveň jako data manager v rámci dvou projektů Horizon Europe na Filozofické fakultě. V akademickém roce 2023/2024 absolvovala certifikovaný kurz Data Steward pořádaný Vídeňskou univerzitou. Kromě jejího současného profesního zaměření vystudovala doktorský program obecné jazykovědy na Filozofické fakultě se zaměřením na kvantitativní lingvistiku.

 

Mgr. Radomir Sztwiertnia vystudoval politologii a evropská studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na Katedře politologie a evropských studií se profesně zabýval zejména politikou zemí střední a východní Evropy a demokratickými procesy na lokální úrovni. Zkušenosti s výukou a výzkumem v oblasti společenských věd nyní může široce využít na stávající pozici informačního specialisty v Knihovně UP, ve které se věnuje podpoře otevřené vědy na UP – vede kurzy a školení, participuje na přípravě nových služeb či metodických materiálů pro to, aby se akademická obec co nejlépe popasovala např. s publikováním v otevřeném přístupu, správou výzkumných dat, plněním různých grantových podmínek, jež s open science související. Je členem tematických pracovních skupin a komunit (UP, Asociace knihoven vysokých škol, iniciativa European Open Science Cloud ČR ad.).

 

Mgr. Dominik Voráč, Ph.D., vystudoval doktorský studijní program Čtenářství a mediální výchova ve vzdělávání na PdF UP v Olomouci. Ve své odborné činnosti se zabývá problematikou digitálního světa se všemi jeho příležitostmi a nástrahami. Momentálně působí jako odborný pracovník v oblasti vědy a vzdělávání, kdy školí studenty a učitele v oblasti umělé inteligence, a také jako referent protivlivové bezpečnosti na rektorátu Univerzity Palackého, přičemž jeho náplní práce je rozvíjet protivlivovou odolnost na univerzitě.

012.png
qr_open science.png
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
CIV inovacemi white horizont.png

© 2025—2023 Centrum inovací ve vzdělávání, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Webmaster Petra Šobáňová

bottom of page