Centrum inovací ve vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pro Vás připravilo další zajímavé vzdělávací akce, na něž Vás srdečně zveme. Kurzy jsou pro zájemce zdarma, určeny jsou zejména akademickým pracovníkům a pracovnicím PdF UP, studujícím, pedagogům z praxe a dalším zájemcům.
Dovolujeme si Vás upozornit, že na kurzy je třeba se předem přihlásit, a to prostřednictvím přiložených odkazů. Vzhledem k tomu, že o naše kurzy vedené kvalitními lektory a lektorkami je velký zájem, doporučujeme Vám přihlásit se včas. Již nyní se navíc můžete těšit na další nabídku vzdělávacích příležitostí, s níž Vás oslovíme po Novém roce. Mezi chystanými workshopy nebude chybět semestrální kurz keramiky nebo výcvik krizové intervence. Těšíme se na Vás!
Badatelství v dějepisu | Radmila Prchal Pavlíčková
17. 2. 2025 15:00—18:00
Workshop historičky a didaktičky dějepisu doc. Mgr. Radmily Prchal Pavlíčkové, Ph.D., nabídne inspiraci pro badatelský přístup ve výuce, jenž staví na aktivním zapojení žáků a studentů do procesu objevování, zkoumání a řešení problémů. Daný přístup staví na principu, že žáci se nejlépe učí prostřednictvím vlastní zkušenosti a aktivit, při nichž si kladou otázky, hledají odpovědi a sami docházejí k závěrům. Workshop nabídne odpovědi na následující otázky: Jak zapojit do výuky dějepisu badatelské přístupy? Jak připravit pro žáky práci s textovými, obrazovými nebo audiovizuálními prameny? Jak dobře formulovat badatelské otázky, aby byly podnětné, problémové a aby na ně žáci dokázali najít odpovědi? Kde jsou rizika a na co je třeba dávat pozor? Seminář bude vycházet z praktických ukázek lekcí a úloh, které si účastníci vyzkouší a reflektují; akce je vhodná pro všechny pedagogy a studující učitelství, nejen pro učitele dějepisu.
Místo konání: Umělecké centrum UP, Univerzitní 3—5, Olomouc, ateliér kresby JK AK 2.11, 1. patro konviktu (2. nadzemní podlaží)
Jak přeŽÍT školu | Jaroslav Vídeňský
24. 2. 2025 15:00—19:00 hod.
Školní prostředí je plné výzev – od náročných žáků a komunikace s rodiči až po neustálou přípravu hodin a různorodé fungování jednotlivých škol. Tento workshop je navržen tak, aby poskytl (budoucím) učitelům nástroje a strategie potřebné k úspěšnému zvládnutí těchto výzev, případně aby oborovým didaktikům nabídl podněty pro výuku didaktických předmětů. Zaměříme se na změnu role učitele v kontextu celospolečenských změn a efektivní přístupy k vedení tříd a spolupráci s kolegy.
Kromě toho se workshop zaměřuje na rozvoj manažerských a leadership nových dovedností, které jsou ve školství klíčové pro efektivní řízení a vedení. Naučíte se, jak zvládat krizový management a reagovat na nečekané situace, které mohou nastat ve školním prostředí.
Lektor o sobě:
Během několika let jsem vedl v roli supervizora stovky rozhovorů se začínajícími i zkušenými učiteli a učitelkami. Na základě těchto zkušeností jsem vybral to nejlepší, co vám pomůže lépe pochopit školní prostředí a pohybovat se v něm. Získáte praktické rady, inspiraci a podporu, která vám umožní nejen přežít, ale i vyniknout ve vaší učitelské kariéře.
Klíčová témata workshopu:
Řešení výzev s náročnými žáky; Efektivní komunikace s rodiči; Optimalizace příprav na hodiny; Specifika jednotlivých stupňů vzdělávání; Adaptace na změny v roli učitele; Vliv celospolečenských změn na školství; Rozvoj manažerských a leadershipových dovedností; Krizový management ve školním prostředí.
Místo konání: Umělecké centrum UP, Univerzitní 3—5, Olomouc, ateliér kresby JK AK 2.11, 1. patro konviktu (2. nadzemní podlaží)
Vytváření pozitivního třídního klimatu | Alena Palarčíková
28. 2. 2025 14:00—18:00 hod.
Na semináři, který obsahově vytvářeli psychologové a pedagogové Sdružení D, si vyzkoušíme řadu praktických cvičení a her pro třídu a některé přístupy k žákům, jako je nenásilná komunikace, respektující chování, nastavení hranic. Zamýšlet se budeme nad dynamikou skupiny, potřebami žáků, hierarchií třídy, zónou komfortu. Na seminář naváže pokračování zaměřené na řešení problematických situací při výuce a hrách. Účastníci obdrží zápis her a metodiku.
Alena Palarčíková vystudovala učitelství na PdF UP a tvořivou dramatiku na DAMU Praha. Je zakládající členkou Sdružení D, ve kterém pracuje jako lektorka a metodička. Více než 20 let se věnuje práci se školními kolektivy a vzdělávání pedagogů.
Místo konání: Dramacentrum, třída 17. listopadu 43, Olomouc (levý skleněný vchod, 1. patro vlevo)
Cesta k sebereflexi v kompetenčním rámci — Sebereflexe a sebereflexní techniky v práci učitele/ky | Eva Dvořáková Kaněčková & Jitka Plischke
14. 3. 2025 14:00—18:00 hod.
Workshop reflektuje aktuální trendy a proměny požadavků, které jsou v procesu kurikulárních revizí kladeny na současné i budoucí učitele a učitelky. Mezi profesní kompetence uvedené v Kompetenčním rámci absolventa učitelství jsou také oblasti reflexe, zpětné vazby a sebereflexe jak v procesu plánování, realizace, hodnocení výuky, tak i vlastní profesní sebereflexe. Workshop bude zaměřen na představení základních reflexních, zpětnovazebních a sebereflexních nástrojů či technik v procesu realizace výuky, včetně praktického nácviku. Kurz určený akademickým pracovníkům, studujícím i pedagogům z praxe povedou zkušené odbornice z Ústavu pedagogiky PdF UP v Olomouci.
Místo konání: Umělecké centrum UP, Univerzitní 3—5, Olomouc, ateliér sochy JK 1.18, přízemí konviktu (1. nadzemní podlaží)
Comentarios