top of page
PODÍVEJ SE, JAK ROSTU!
Mapy učebního pokroku pro žáky od 6 do 11 let
Vítejte na minisite věnované mapám učebního pokroku! Na tomto místě se mohou inspirovat všichni, kde se ve své pedagogické praxi snaží získávat hravou formou doklady o učebním pokroku žáků a kdo usilují o to učit děti vlastnímu hodnocení svého učení a růstu. Nabídneme vám konkrétní vizualizace rozvoje a učení žáků a pokud vás naše grafické nápady zaujmou, můžete si stáhnout originální ilustrace Kamily Francové, s nimiž lze ihned pracovat ve výuce. Můžete si stáhnout také celý grafický balíček a mapy si uzpůsobit potřebám své třídy. Naše metodika je založena jednak na grafickém znázornění rozvoje žáků a jednak na jejich vlastním hodnocení svého pokroku. Nechte se inspirovat!
NAHORU
Podívej se, jak rostu!
Mapy učebního pokroku jako pomocník při formativním hodnocení
Jednou z důležitých činností každého učitele nebo učitelky je hodnocení žáků a poskytování zpětné vazby. Neméně důležité je také vést samotné žáky k tomu, aby reflektovali vlastní učení a uvědomovali si, zda a jakou měrou dosahují stanovených cílů. Jak to udělat tak, aby se u toho děti zároveň bavily a vnímaly hodnocení pozitivně?
Na této stránce nabízíme všem zájemcům z řad pedagogů a studentů učitelství inspiraci v podobě originálních map učebního pokroku. Naše mapy jsou skvělým pomocníkem pro toho, kdo chce žáky učit vlastnímu hodnocení, motivovat je a dávat jim formativní zpětnou vazbu na jejich učení. Náš didaktický prostředek ukazuje, že hodnotit můžeme zábavně a tak, aby se žáci chtěli posouvat dál. Mapy nabízejí přívětivé vizualizace přístupné dětem a podněcují jejich snahu rozvíjet se a učit se novým věcem.
Existuje jistě celá řada dílčích metod nebo postupů formativního hodnocení a sebehodnocení žáků. Díky své názornosti jsou neobyčejně účinné — a u dětí velmi oblíbené — různé způsoby grafického zpracování a zviditelnění učebního pokroku. Jde v nich přitom nejen o zaznamenání toho, čeho již bylo v učení dosaženo, ale i o to, abychom žákům ukázali, že učení je proces a postupná cesta od jedné etapy ke druhé. Mapy mají rovněž motivační efekt a dávají žákům možnost sledovat svou cestu a pociťovat uspokojení ze svého posunu a radost z dílčích úspěchů.
Ve snaze vést žáky k vlastnímu hodnocení se jako účinné ukazuje využití různých jednoduchých obrazových metafor — třeba rostoucích sazenic, mapy dobrodružné cesty nebo výletu za poznáním. V souboru originálních map učebního pokroku, které vznikly na PdF UP, využíváme stejného principu. Připravili jsme jednak možnou podobu hotové vizualizace a jednak pozadí, do nějž si učitelé spolu s žáky mohou sami zaznamenávat konkrétní etapy učení nebo jeho cíle. Existují přitom nepřeberné možnosti využití a naší snahou bylo připravit více variant, tak aby byly obrázky použitelné v jakékoliv situaci. Přejeme si, aby se do tvorby vlastních map zapojili hlavně sami žáci a žákyně — naše ilustrace tak mohou posloužit pouze jako nápad, na jehož základě si děti své obrázky nakreslí úplně samy bez využití našich "předkreslených" motivů. Zkrátka: inspirujte se našimi nápady a využijte mapy po svém!
Jak s mapami pracovat?
1.
Vyberte si jednu z našich ilustrací učebního pokroku žáků a zamyslete se nad tím, jak byste ji mohli využít. Zaznamenáte do ní cíle či etapy učení v konkrétním předmětu? Nebo se zaměříte na plánovaný mezipředmětový projekt? Nebo dokonce na delší období, jako je pololetí nebo školní rok?
2.
Jakmile se rozhodnete, sepište si do stručných hesel cíle učení podle školního vzdělávacího plánu nebo tematického plánu. Formulace cílů či dosažených etap by měly být žákům srozumitelné a měly by být velmi konkrétní a "měřitelné". Sám žák by měl být schopen vyhodnotit, zda cíle dosáhl. Doporučujeme nezaměřovat se pouze na znalosti, ale také na dovednosti, ale i zájmy a motivaci žáků. Cíle by měly být dílčí a dosažitelné. Nezapomeňte, že naším záměrem není žáky "kontrolovat" nebo poukazovat na chyby a nedostatky — chceme je samotné učit posuzovat svůj vývoj a především je chceme motivovat a povzbudit. Je toho tolik, co se každý den naučí!
3.
Jakmile budete mít hotová hesla, můžete je doplnit do buněk (ostrovů, planet, koleček, příšerek apod.) a do posteru. Žáci si je mohou po jejich dosažení vymalovávat nebo jinak graficky zaznamenávat. Anebo cíle nechte připraveny na zvláštním archu a žáci si je budou postupně vystříhávat, vymalovávat a lepit do podkladového posteru.
TIP!
Další variantou je, že si budou žáci své cíle stanovovat sami nebo že si k těm vašim doplní ještě některé další, svoje.
Také se samotnými mapami můžete pracovat různě: můžete třeba pověsit na nástěnku naši "předlohu" a vyzvat žáky, aby si sami namalovali svůj poster, do nějž pak budou své splněné etapy zakreslovat. Každý žák si tak může namalovat svůj vesmír, les, zahradu nebo moře. Co myslíte, jak by to mohlo nejlépe fungovat pro vaši třídu?
NEZAPOMEŇTE OSLAVOVAT!
Jedna z našich map — Slavnost veselých příšerek — byla koncipována jako oslava úspěchů dosažených během delšího období. Její koncept pracuje s překonáváním překážek — pochytané příšerky tak mohou představovat všechny obtíže, kterým během učení čelíme. Kolik příšerek jsme během roku nachytali? Pojďme je nakonec všechny pozvat na party a oslavit s nimi všechny úspěchy!
BALÍČEK V CANVĚ PRO VÁS
Jste uživateli Canvy a rádi si hrajete s grafikou svých materiálů do výuky? Pokud si chcete mapy sami vytvářet, graficky upravovat a sestavovat, můžete využít náš uživatelský balíček v Canvě. Canva je jednoduchý grafický editor (funguje i ve free verzi, tedy zdarma) a my jsme do něj nahráli nejen všechny mapy a pozadí, ale také jednotlivé motivy — jako editovatelné grafické objekty. S jejich pomocí tak můžete vytvářet své vlastní mapy v našem designu, ale i vytvářet třeba diplomy, pamětní listy nebo hravá "vysvědčení". Také tento způsob může podpořit realizaci responzivní výuky s prvky formativního hodnocení.
BALÍČEK Z CANVY K PROHLÉDNUTÍ
JEDNOTLIVÉ MAPY UČEBNÍHO POKROKU
(ke stažení v png)
JAKO Z VODY
VÝPRAVA NA PLANETY VĚDĚNÍ
OBJEVUJI NEZNÁMÉ OSTROVY
LESNÍ ŠKOLKA
SLAVNOST VESELÝCH PŘÍŠEREK
NĚCO NAVÍC... VYUŽIJTE NAŠE DIPLOMY A OCEŇTE ÚSPĚCHY SVÝCH ŽÁKŮ!
Návrhy diplomů na vás čekají v grafickém balíčku v Canvě. Využijte je podle svých potřeb!
Námět a zpracování: Petra Šobáňová
Ilustrace: Kamila Francová
Spolupráce: Alžběta Gregorová
Metodika zaměřená na vizualizaci rozvoje žáků a na podporu jejich vlastního hodnocení svého pokroku vznikla na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci s podporou Centra inovací ve vzdělávání PdF UP.
2024
Zápatí
bottom of page