top of page

Transdisciplinární didaktika: uvedení do teorie obsahové transformace

​prof. PhDr. Tomáš Janík, Ph.D., M.Ed.

 

Uzávěrka přihlášek: 5. 2. 2025

Maximální počet účastníků: 10

Místo konání: Zasedací místnost proděkanů PdF, č. dveří 3.10, 2. poschodí hlavní budovy, Žižkovo náměstí

Podmínky pro získání certifikátu o absolvování kurzu: žádná absence z celkového počtu 3 setkání

Počet získaných kreditů: 2

Didaktika se profiluje jako akademicky ukotvená, na praxi orientovaná profesní věda pro učitele. Její těžiště spočívá v problematice obsahové transformace – řeší otázku, jak vybrat a zprostředkovat obsah tak, aby byl přístupný různým skupinám adresátů. Cílem kurzu je uvedení do didaktiky jakožto transdisciplinární teorie obsahové transformace.

 

Kurz je rozdělen do 3 přednášek (v rozsahu 3 hodin) a doplněn možností individuálních či skupinových konzultací (v rozsahu 2 hodin).

 

10. 2. 2025: Didaktika obecná, oborová, transdisciplinární: vývoj a funkce didaktiky, její pojetí a podoby

14:30–17:30 přednáška

17:30–19:30 konzultace

Výzkum je oblastí vysoce specializovaných činností a současně prostředkem poznávání. Přednáška je pojata jako úvod do problematiky výzkumu v didaktice. Vymezuje hlavní cíle a funkce výzkumu, a to v historickém ohlédnutí za jeho vývojem. Následně probírá témata, na něž se didaktický výzkum zaměřuje. V závěru podává přehled metodologických přístupů, výzkumných designů a metod, které se v didaktickém výzkumu uplatňují. Teoretický výklad je doprovázen ukázkami z výzkumné praxe. Po přednášce je prostor pro individuální konzultace k tématům účastníků.

17. 3. 2025: Didaktika a/nebo kurikulum: úvod do teorie obsahové transformace

 

13:30–16:30 přednáška

16:30–18:30 konzultace

 

Přednáška je zaměřena na problematiku výběru a legitimizace, strukturace a prezentace vzdělávacích obsahů. Vychází z Klafkiho pojetí didaktické analýzy obsahu a představuje vybrané koncepty didaktiky jakožto teorie obsahové transformace. Teoretický výklad je doprovázen ukázkami z výzkumné praxe. Po přednášce je prostor pro individuální konzultace k tématům účastníků.

 

28. 4. 2025: Didaktické kazuistiky a jejich využití ve výzkumu a v profesní přípravě učitelů

 

13:30–16:30 přednáška

16:30–18:30 konzultace

 

Přednáška je vřazena do série prezentací k výzkumným přístupům v didaktice. Zaměřuje se na kazuistický přístup rozvíjený na pomezí výzkumu a profesní přípravy učitelů. Po vymezení cíle a funkcí didaktických kazuistik se věnuje metodickým postupům jejich zpracování. V závěru diskutuje poznatky vzešlé z didaktických kazuistik v kontextu kvality výuky. Teoretický výklad je doprovázen ukázkami z výzkumné praxe. Po přednášce je prostor pro individuální konzultace k tématům účastníků.

Prof. Janík je absolventem Učitelství pro 1. stupeň základní školy na Pedagogické fakultě MU a magisterského oboru Educational Management na University of Derby. V letech 2001–2004 studoval doktorský obor Pedagogika na PdF MU a na částečný úvazek vyučoval na základní škole. V roce 2008 absolvoval habilitační řízení a v roce 2018 řízení ke jmenování profesorem v oboru Pedagogika na PdF MU, kde vede Institut výzkumu školního vzdělávání a působí jako proděkan pro výzkum a akademické záležitosti. Působil jako vedoucí redaktor Pedagogické orientace, člen/předseda pracovních skupin Akreditační komise, člen poradních týmů ministrů školství a člen obrových a vědeckých rad na MU, UK, UPOL, JU a OU. Odborně se zaměřuje na problematiku reforem ve vzdělávání, učitelské profesionalizace, kurikula a výuky; vyučuje metodologii vědecké práce, komparativní pedagogiku a didaktiku. Je autorem více než stovky odborných studií uveřejněných v češtině, němčině a angličtině.

012.png
QR_Transdisciplinární didaktika_final.png
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
CIV inovacemi white horizont.png

© 2025—2023 Centrum inovací ve vzdělávání, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Webmaster Petra Šobáňová

bottom of page